Wieczór dwóch symfonii

Koncert
Data
Miejsce
Sala koncertowa CKK Jordanki
Wstęp
45 zł - normalny, 35 zł - ulgowy

Wystąpią:
Sara Dragan - skrzypce 
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis (Litwa) - dyrygent

W programie:
E. Lalo - Symfonia hiszpańska
J. Brahms - IV Symfonia e-moll op. 98

Czas trwania koncertu ok. 100 min. 

Symfonia hiszpańska op.21 pozostaje do dziś najczęściej wykonywanym dziełem francuskiego kompozytora Eduarda Lalo (1823-1892). Właściwie jest to koncert skrzypcowy ale z uwagi na liczbę części, których dzieło ma aż pięć, a także symfoniczną formę – zbliża się właśnie do symfonii. Utwór powstał na fali zainteresowania ludowością i folklorem muzycznym. W nurt ten wpisuje się moda na pisanie utworów w stylu hiszpańskim – nawet wśród kompozytorów, którzy tego kraju nie odwiedzili. Jednak Lalo, mający hiszpańskich przodków, lubujący się w muzyce innych narodów, z dużą intuicją i smakiem adaptuje tu melodyczne, rytmiczne i instrumentacyjne wzory hiszpańskiej muzyki.

Johannes Brahms (1833-1897) swoją ostatnią, IV symfonię e-moll op. 98 pisał latem 1884 i 1885 roku, pracując tradycyjnie, potajemnie, w cichym austriackim miasteczku w Alpach. Pomimo pięknego otoczenia, i jego już za życia zawrotnej kariery, powstałe dzieło okazało się być przepełnione elegijnym, melancholijnym nastrojem. Nawiązuje swoim wyrazem do najwspanialszych symfonii Beethovena, zawiera nowe u kompozytora elementy archaizujące oraz potwierdza znakomite umiejętności kompozytorskie Brahmsa.

 

„Sara Dragan jest ogromnie utalentowaną młodą skrzypaczką. W swoim przedziale wiekowym jest ona po prostu zjawiskiem. Dysponuje sporym repertuarem, jest ogromnie muzykalna i kreatywna. […] Sara jest wielce obiecującym talentem.” - prof. Jadwiga Kaliszewska , 2009 r. 

„Sara Dragan jest talentem, który rodzi się raz na kilka, kilkanaście lat. Oprócz nieprawdopodobnej wręcz techniki skrzypcowej zaszokowała mnie niezwykle dojrzałym, pełnym głębokiej ekspresji wykonaniem Koncertu Skrzypcowego a-moll D. Szostakowicza. Jest artystką charyzmatyczną, niezwykle silnie oddziałującą na współwykonawców a przy tym pełną wdzięku i serdeczności młodą kobietą. Swoim muzyczny kunsztem zachwycała krytyków i melomanów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych obu półkul.” - Maestro Marek Pijarowski, 2021r. 

Sara Dragan ma 23 lata i jest jedną z najbardziej obiecujących skrzypaczek swojego pokolenia. Mając 7 lat zaczęła naukę gry na skrzypcach pod kierunkiem swoich rodziców - Konrada i Alicji Dragan. Od 2013 roku Sara pracuje pod kierunkiem legendarnego pedagoga - prof. Zakhara Brona. Studiuje w jego klasie w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie, Zakhar Bron Academy w Interlaken (Szwajcaria) oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Skrzypaczka gra na instrumencie Nicola Amati (Cremona, 1666r.) użyczonym jej przez Florian Leonhard Fine Violins w Londynie.

Pomimo młodego wieku, Sara zdobyła I miejsce/Grand Prix na 60 konkursach skrzypcowych w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Azji, między innymi na Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. H. Wieniawskiego & K. Lipińskiego w Lublinie, Novosibirsk International Violin Competition, New York International Artists Association Competition, International G. P. Telemann Violin Competition, International Global Music Partnership Competition. Skrzypaczka jest również laureatką III miejsca oraz licznych nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie na Skrzypce Solo im. T. Wrońskiego w Warszawie.

Jako solistka grała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata - w Filharmonii Berlińskiej, Carnegie Hall, Walt Disney Hall of Los Angeles Philharmonic, Konzerthaus Berlin, Haeundae Cultural Center Concert Hall w Korei Południowej, Krannert Center for the Performing Arts (Illinois), Rachmaninov Concert Hall w Moskwie, NFM we Wrocławiu, NOSPR w Katowicach oraz wielu innych. Sara Dragan zagrała setki koncertów jako solistka z towarzyszeniem orkiestr z całego świata. Występowała między innymi z orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, Sudeckiej, Lubelskiej, Dolnośląskiej, Podlaskiej, Warmińsko-Mazurskiej, Opolskiej, Armenian State Symphony Orchestra, Royal Chamber Orchestra, Bohuslav Martinu Philharmonic Orchestra, Slovak Sinfonietta, The Polish Wieniawski Philharmonic Orchestra, Uzbekistan National Symphony Orchestra, Novosibirsk Philharmonic Orchestra, Tel Aviv Soloists Ensemble, iPalpiti Soloiststs Orchestra (California) oraz wieloma innymi.

W 2021 roku artystka wydała debiutancką płytę z utworami Prokofiewa oraz Hubaya, którą nagrała na instrumencie A. Stradivariusa ze złotego okresu wraz z pianistą Roustemem Saitkoulovem - scenicznym partnerem Maxima Vengerova. W 2022 roku Sara Dragan podjęła współpracę z jedną z najbardziej prestiżowych agencji na świecie - Columbia Artists International (NYC). Podczas amerykańskiej trasy (31 koncertów w 17 stanach) solistka wykonała koncerty Wieniawskiego i Czajkowskiego wraz z Maestro Wojciechem Rodkiem i Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej. Sara występowała podczas wielu prestiżowych festiwali na całej kuli ziemskiej, między innymi grała na Schleswig-Holstein Musik Festival, iPalpiti Festival w Los Angeles, BUSAN MARU Festival in South Korea, Summer Mozarteum Academy w Salzburgu, Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju oraz na festiwalu EMANACJE w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.