Wieczór Młodych Talentów
Wystąpią:
- Julia Amrozy - flet (naucz. Dorota Błahyj)
- Stefan Balcerak - fortepian (naucz. Michał Czaposki)
- Natalia Cywińska - śpiew (naucz. Agnieszka Olszewska)
- Adam Falenta - skrzypce (naucz. Grzegorz Bogusz)
- Eryk Hirata - skrzypce (naucz. Anna Wandtke-Wypych, Malwina Mikołajczak-Lutrzykowska)
- Milena Janiszewska - ksylofon, marimba (naucz. Paweł Dudzik)
- Ada Lewczak - klarnet (naucz. Anna Koszelow)
- Zofia Tomaszewska - śpiew (naucz. Agnieszka Olszewska)
- Julia Zielińska - skrzypce (naucz. Grzegorz Bogusz)
- Toruńska Orkiestra Symfoniczna
- Mieczysław Unger - dyrygent
W programie koncerty solowe E. Griega, J. Sibeliusa, H. Wieniawskiego, V. Blodka, C.M. von Webera oraz arie z oper W.A. Mozarta.
Omówienie programu
Świat muzyczny także wymaga tradycji, a jedną z nich jest Wieczór Młodych Talentów, odbywający się w Mieście Kopernika co roku. Toruńska Orkiestra Symfoniczna łączy swoje siły z uczniami Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego, przygotowując tym samym dla melomanów niezapomniany koncert.
Dla młodych muzyków to nie tylko okazja do zaprezentowania swoich talentów i umiejętności, lecz także do sprawdzenia się w stresujących sytuacjach. Tymi niewątpliwie są przesłuchania, na drodze których są wybierani soliści.
Organizując koncert, TOS spełnia jeden ze swoich postulatów, jakim jest edukacja muzyczna, a także przyczynia się bezpośrednio do rozwoju młodych muzyków, którzy niejednokrotnie podkreślali, że Wieczór Młodych Talentów jest dla nich bardzo ważnym wydarzeniem.
Różnorodność programu zależy nie tylko od utworów, które zostaną wykonane – a znajdą się wśród nich dzieła Griega, Sibeliusa, Webera, Bartóka czy Mozarta – lecz także od obfitości instrumentów. Odbiorcy będą mogli usłyszeć zarówno fortepian, flet, skrzypce czy klarnet, jak i ksylofon, marimbę oraz śpiew.
Uwagę słuchaczy może przyciągnąć między innymi pierwsza część I Koncertu fortepianowego a-moll op. 16 Edwarda Griega. Jest to jedna z bardziej znanych kompozycji jego autorstwa, ciekawa zwłaszcza dlatego, że pobrzmiewają w niej inspiracje norweską muzyką ludową. Co więcej, koncert Griega był pierwszym koncertem fortepianowym, który doczekał się nagrania na początku XX wieku.
Również w Tańcach rumuńskich Beli Bartóka, w aranżacji Adama J. Falenty, słychać wpływy muzyki ludowej, tworzonej przez mieszkańców Transylwanii. Każdy z sześciu tańców zdaje się opowiadać o czymś innym, a swoimi zmiennymi nastrojami ukazują one różne oblicza Rumunii. Silnych emocji dostarczy słuchaczom wykonanie pierwszej części Koncertu skrzypcowego d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa. Jest to jedyny koncert napisany przez kompozytora, co nadaje mu zarówno wyjątkowości, jak i dramatyzmu. Na wsłuchanie się w umiejętności solisty pozwoli również pierwsza część Koncertu fletowego D-dur, napisanego przez czeskiego kompozytora – Viléma Blodka. Flet nie będzie jednak jedynym instrumentem dętym drewnianym, którego posłuchać będzie można w roli instrumentu solowego. W pierwszej części Koncertu na klarnet f-moll op. 73 Carla Marii von Webera to muzyk grający na klarnecie będzie przyciągał uwagę słuchaczy.
Nie zabraknie także polskich akcentów muzycznych – muzycy wykonają trzecią część II Koncertu skrzypcowego d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego. Szybkie tempo oraz elementy muzyki cygańskiej obecne w tej części sprawiają, że utwór zdecydowanie zapada w pamięć. Podziwiać będzie w nim można również wirtuozerię solisty.
Interesujący będzie utwór Screwball Gilberta Vintera, w aranżacji Pawła Dudzika. To dzieło o tyle niecodzienne, że przeznaczone jest na ksylofon i marimbę solo, które zazwyczaj usłyszeć można w orkiestrze. Także fani opery znajdą na koncercie coś dla siebie. Uczennice klasy wokalnej wykonają dwie ponadczasowe arie z oper Mozarta: Porgi amor z Wesela Figara oraz In uomini in soldati z Così fan tutti.