Wystawa fotografii z 5 Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. K. Lipińskiego

Nova Muzyka i Architektura
Wystawa
Data

Wystawa odbywa się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura" - Toruń / Kujawsko - Pomorskie 2020.

Wystawa dostępna będzie w terminie: 11.07. - 02.08.2020 r. w godz. 8:00-20:00

Wystawa fotografii Łukasza Ułanowskiego, które wykonane zostały podczas  5. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. K. Lipińskiego - Toruń 2019.

„Prezentując fotografie 5. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. K. Lipińskiego, pragnę podzielić z odbiorcami kilkoma spostrzeżeniami, które mam nadzieję, jedynie dopełnią wizualny przekaz przedstawionych zdjęć. Wśród wszystkich licznie towarzyszących festiwalowi wydarzeń, jedno wyróżniało się najbardziej, a mianowicie konkurs. On też sam w sobie stawia największe wyzwanie przed fotografikiem. Godziny ćwiczeń skrzypaczek i skrzypków, solo bądź z akompaniamentem, niekiedy z całą orkiestrą, to czas wypełniony prawie namacalnie wyczuwalnym skupieniem, kiedy każdy z uczestników dąży do zaprezentowania własnego charakteru gry i perfekcyjnego opanowania instrumentu. Nie sposób odnieść wrażenia, że wkraczając w taką przestrzeń ze sprzętem fotograficznym łatwo stać się intruzem. Uniknąć tego można, wykazując zrozumienie dla sztuki i pracy, jaką wkładają w nią młodzi wirtuozi. Wystarczy dokładnie patrzeć, dostrzec niespokojne spojrzenie, przekradający się nerwowy uśmiech na twarzy lub stoicki spokój, wręcz odcięcie od rzeczywistości. Te i inne poszczególne stany emocji definiują charakter udokumentowanej chwili, składając się na całość drogi, jaką muszą przebyć uczestnicy po zwycięstwo. Fotograficzne poszukiwanie idealnej kompozycji nieustanie towarzyszyło mi w obserwowalnych chwilach pełnych euforii, żalu, uniesienia, zadumy oraz całkowitego oddania muzyce. Przed Państwem kadry, które pozastawiam do kontemplacji, mając nadzieję na przychylne oko, a może nawet słowo konstruktywnej krytyki".

Łukasz Ułanowski - autor zdjęć

Łukasz Ułanowski - absolwent Fototechnikum w Zespole Szkół Chemicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Bydgoszczy, absolwent Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy ze specjalizacją fotografia i techniki multimedialne. Były koordynator kreatywnej przestrzeni fotograficznej w Muzeum Fotografii w Bydgoszczy oraz wykładowca w Wyższej Szkole Gospodarki. Laureat międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych. Fotodokumentalista Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.