Polska muzyka filmowa. Koncert na Święto Niepodległości

Koncert
Data
Miejsce
Aula UMK
Wstęp
60 zł - N, 45 zł - U

Wystąpią: 

Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Maciej Sztor – dyrygent

Urszula Guźlecka - prowadzenie

W programie:

W. Kilar - Sól Ziemi Czarnej 
W. Kazanecki - Noce i Dnie 
W. Kilar - Rodzina Połanieckich 
W. Kilar – Tango z filmu Zazdrość i medycyna
W. Kilar – Polonez z filmu Pan Tadeusz 
W. Kilar - Walc z filmu Ziemia Obiecana
W. Kilar - Walc z filmu Trędowata
B. Chajdecki - Czas Honoru: Temat Główny i Okupacja
A. Korzyński - Człowiek z żelaza 
W. Kazanecki - Muzyka z filmu Czarne chmury
W. Kilar - Marsz Kawalerii 
K. Dębski - Ogniem i mieczem - Szarża Jazdy Polskiej, Bitwa, Pieśń Heleny
Jan AP Kaczmarek - Quo vadis 

 

Tegoroczny wieczór patriotyczny poświęcimy najwybitniejszym utworom polskiej muzyki filmowej. Wspólnie przypomnimy sobie o wspaniałych dziełach silnie zakorzenionych w rodzimym dorobku kulturowym i przynoszących naszej ojczyźnie rozgłos na prestiżowych festiwalach. Pragniemy opowiedzieć o muzyce, która nie tylko współkształtowała narodową tożsamość i niosła otuchę w trudnej, nieprzyjaznej rzeczywistości, ale również dostarczała odbiorcom bogactwa artystycznych wrażeń. W repertuarze znajdą się utwory nadzwyczajnie utalentowanych kompozytorów: Wojciecha Kilara, Waldemara Kazaneckiego, Bartosza Chajdeckiego, Andrzeja Kurylewicza, Andrzeja Korzyńskiego, Krzesimira Dębskiego oraz Jana A.P. Kaczmarka. Pojawią się niezapomniane motywy z powszechnie znanych i lubianych seriali (m.in. muzyka z produkcji Polskie drogi, Czas honoru) i utwory z najsłynniejszych adaptacji powieściowych, w których gronie nie zabraknie Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza oraz Nocy i dni Marii Dąbrowskiej. Ponadto, podczas fascynującej podróży w głąb wspólnego dziedzictwa usłyszymy wiele innych dzieł doskonale łączących patriotyczne uniesienia z kunsztownymi środkami muzycznej ekspresji.

W repertuarze nie mogłoby zabraknąć najważniejszych dzieł Wojciecha Kilara – słynnego kompozytora muzyki poważnej, religijnej i filmowej. Podczas koncertu skoncentrujemy się na słynnych utworach stworzonych na potrzeby produkcji wielkiego ekranu, które spotkały się z ogromnym uznaniem międzynarodowej publiczności. Pojawi się m.in.: poruszająca, przepełniona rozbudowanymi formami estetycznego wyrazu muzyka z filmu Sól ziemi czarnej, niezapomniany i jakże sentymentalny Polonez z Pana Tadeusza oraz Walc z filmu Ziemia Obiecana skupiający w sobie zarówno mistrzowską wirtuozerię, jak i subtelną emocjonalność. Nie sposób pominąć także Tanga z filmu Zazdrość i medycyna, w którym gwałtowna namiętność i niezażegnana obsesja doskonale współgrają z prezentowaną na ekranie historią. 

Usłyszymy również przepiękną muzykę Waldemara Kazaneckiego z filmu Noce i dnie – dzieło przeszywające na skroś duszę słuchacza swoim niemalże poetyckim artyzmem. Nie zabraknie młodszych kompozycji, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Bartosza Chajdeckiego, który stworzył muzykę do serialu Czas Honoru, za którą został nominowany do nagród IFMCA za najlepszą muzykę do serialu telewizyjnego. Wielokrotnie nagradzana twórczość Andrzeja Kurylewicza z tak znanych produkcji, jak Polskie Drogi, Dom i Lalka przypomni słuchaczom o najbardziej przełomowych, klasycznych opowieściach w historii polskiej telewizji. Na szczególne miejsce zasługuje ścieżka dźwiękowa z przebojów polskiej kinematografii: Człowieka z żelaza, Ogniem i mieczem  i Quo Vadis. Muzyczne tworzywo zaprezentuje wyobraźni słuchaczy filmowy, lecz wyrastający z rzeczywistości, świat pełny zmagań z opresyjną władzą, widowiskowych bitew i miłości potężniejszej niż wojna i śmierć. Wybrane dzieła dostarczą melomanom wielkiej gamy emocji, w której z pewnością znajdzie się miejsce nie tylko dla łez wzruszenia, ale także podziwu dla umiejętności polskich kompozytorów. Wierzymy, że ważne dla narodowej tożsamości utwory przemówią do uszu i serc publiczności i przypomną zgromadzonym o wyjątkowej wspólnocie, której każdy z nas jest istotną i niezastąpioną częścią.