Koncert kameralny - "Smyczki na pierwszym planie"
Sublima Quartet w składzie:
- Kamil Skicki - I skrzypce
- Anna Buda - II skrzypce
- Aldona Trybulec - altówka
- Karolina Chłostowska – wiolonczela
W programie:
- A. Piazzolla - Oblivion
- W.A. Mozart - Divertimento D-dur
- N. Rota – Muzyka z filmu Ojciec chrzestny
- A. Vivaldi – Cztery pory roku - Lato
- C. Gardel - Por Una Cabeza
- A.L. Webber – Muzyka z musicalu Upiór w operze
- J. Williams – Muzyka z filmu Lista Schindlera
- G. Gershwin - Summertime
- G. Miller - Moonlight Serenade
- F. Chopin - Walc
- G. Bizet - Habanera z opery Carmen
- K. Jenkins - Palladio
- A. Piazzolla - Libertango
- L. Hart - Blue Moon
- J. Brahms - 5 Taniec węgierski
- V. Monti - Czardasz
Nadia Boulanger mówiła, że w XX wieku, kiedy to prądy awangardowe rozerwały wszelkie muzyczne tamy, a tradycyjne formy muzyczne, zasady harmonicznego porządkowania dźwięków oraz instrumentarium stały się polem szalonych eksperymentów, najtrudniej jest napisać po prostu piękną melodię.
Złośliwi mogą cytować inżyniera Mamonia, który nieskory do poznawania nowych rzeczy przyznawał w filmie “Rejs” Marka Piwowskiego, że najbardziej lubi te melodie, które już zna. Tak naprawdę jednak nie ma żadnego wstydu w tym, by się z Mamoniem zgodzić. Oczywiście, że lubimy znane i piękne tematy, zarówno te z kanonu muzyki klasycznej, jak z muzyki filmowej czy popularnej. Wszystkie utwory, które zostaną zaprezentowane w programie tego koncertu, łączy tak naprawdę jedno – ich twórcy byli znakomitymi melodystami. Wspaniałe tematy tworzyć potrafili zarówno Mozart, Chopin, Bizet, jak i Gardel, Williams czy Piazzolla. Swoją drogą ten ostatni był uczniem Nadii Boulanger – to ona poleciła mu, by zamiast żmudnie wydreptywać ścieżkę w muzyce „poważnej” zajął się bogatą tradycją muzyczną swojej ojczyzny Argentyny i spróbował tchnąć w nią nowego ducha. O tym, jaki był rezultat tej rady, słuchacze przekonają się już w pierwszym utworze tego koncertu, czyli Oblivionie.
Talent melodyczny potrzebny był Mozartowi tak samo jak Rocie, Webberowi czy Gershwinowi. Coś, co od XVIII wieku się nie zmieniło, to sytuacja kompozytora, który chcąc zarobić, musiał stworzyć coś, co się publiczności spodoba. Ich sztuka na tym nie traciła. Cała Praga w XVIII wieku nuciła Wesele Figara, cały świat do dziś nuci temat z Ojca chrzestnego. Ten sam twórca, który napisał Non so più cosa son, cosa faccio, tworzył także wielką fugę finału Jowiszowej czy tajemnicze mroczne akordy Fantazji c-moll KV 475. To nie dotyczy wyłącznie Mozarta. Tak samo Rota – z jednej strony film Coppoli, z drugiej symfonie, balety i opery.
Z pisaniem muzyki popularnej, jak w przypadku Jenkinsa, Millera czy Montiego jest jak w rozmowie między Rotą a pewnym krytykiem: nie jest trudno pisać do gazet, ale napisać dobry artykuł – to już prawdziwa sztuka. A konkurencja jest nie mniejsza niż w przypadku poezji i powieści. Jeśli zaś wierzyć Nadii Boulanger – dobra melodia to już dziedzina geniuszu.
* wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki od 12 września 2024 r.
Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Dofinansowano z Funduszy Europejskich
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.
Mecenas: TZMO S.A.
Sponsor: Urbitor Sp. z o.o.
Współfinansowano ze środków Związku Artystów Wykonawców STOART
Partner motoryzacyjny: Toyota Bednarscy
Partnerzy: Cukiernia Sowa, MZK w Toruniu Sp. z o.o., Ruch Muzyczny, Iga Sarzyńska Wzrusza Toruń, Pneuma Jarosław Pawlicki, Pirmedia Sp. z o.o., Maciej Zieliński BJJ, RTR GROUP Sp. z o.o., Melt me tender
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Patronat medialny: TVP Kultura, Polmic, TVP 3 Bydgoszcz, TV Toruń, Radio PiK, Nowości, Toruń Nasze Miasto, Presto
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna