Muzyka artystyczna i/a użytkowa - o roli kompozytora w kulturze PRL-u

Serocki #100
Prelekcje
Data
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki, online na kanale YouTube
Wstęp
bezpłatny *

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu SEROCKI #100

Wszystkich Melomanów, którzy zakupili bilet na koncert SEROCKI #100 KINO zapraszamy na prelekcję i spotkanie z gościem, które rozpocznie się o godzinie 17:30 w Sali Koncertowej CKK Jordanki. Poprowadzi je Karol Furtak.

Gościem specjalnym będzie Mariusz Gradowski.

Ostatnia prelekcja stanowić będzie mrugnięcie okiem w przeszłość w stronę wstetyki masowej, związanej z twórczością filmową, teatralną czy z piosenką, która w latach najsilniej naznaczonych estetyką socrealizmu stanowiła możliwość zarobkowania dla wielu kompozytorów. I choć Serocki radził sobie jako twórca autonomiczny, to jego droga zawodowa również krzyżowała się z muzyką filmową i teatralną. Pisał ponadto kompozycje dla dzieci. Te użytkowe aspekty dorobku twórczego Serockiego posłużą do przybliżenia publiczności analogii w życiorysach innych twórców XX stulecia - m.in. T. Bairda czsy W. Lutosławskiego.

dr Mariusz Gradowski - muzykolog i kulturoznawca związany z Instytutem Muzykologii UW, a jednocześnie dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia (audycja "Muzyka w kadrze" o muzyce filmowej) oraz Polskim Radiem Chopin ("Chop-in-pop", "Kino Polonia"). Współpracuje także z "Ruchem Muzycznym". Interesuje się muzyką współczesną, szeroko rozumianą muzyka popularną, muzyką filmową oraz antropologią muzyki.

* Do udziału w spotkaniu uprawnia bilet na koncert. Czas trwania ok. 60 minut. Serdecznie zapraszamy!