Piazzolla Symfonicznie | Marcin Wyrostek

Koncert
Dyrygent - rezydent
Nova Muzyka i Architektura
Data
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wstęp
60 zł - normalny, 50 zł - ulgowy

Marcin Wyrostek jest polskim muzykiem, który spełnia się jako solowy artysta, kierownik artystyczny, producent, wydawca, wykładowca oraz nauczyciel gry na akordeonie. W 2009 roku został doceniony przez szerszą publiczność mainstreamową dzięki wygraniu pierwszego miejsca w programie telewizyjnym Mam talent!. Jest założycielem i liderem takich projektów jak Tango Corazon, Coloriage, Music and Dance Show.

Koncert odbędzie się w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” – Toruń, Kujawsko-Pomorskie 2021

Koncert odbędzie się w ramach projektu "Dyrygent - rezydent".

Wystąpią:
Marcin Wyrostek - akordeon
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Adam Banaszak – dyrygent
Agata Zając – dyrygent-rezydent

Przemysław Draheim - prowadzenie

W programie:
A. Piazzolla - Cztery Pory Roku
A. Piazzolla - Oblivion
A. Piazzolla - Libertango
A. Vivaldi - Cztery pory roku - Wiosna (Agata Zając - dyrygent)
W. Siemionow - Bulgarian Suite
M. Wyrostek - Mazurcyjek
M. Wyrostek - Palinka
M. Wyrostek - Moldav

Astor Piazzolla (1921-1992) – wirtuoz bandoneonu i mistrz tanga. Jego nazwisko to dzisiaj synonim tanga przeobrażonego, połączonego z elementami jazzu i muzyki klasycznej – tanga nuevo, które zamiast bytować w tawernach swoje miejsce odnalazło w salach koncertowych. Bandoneon zaś to instrument, który powstał w Niemczech w XIX w. Któż by dzisiaj pomyślał, że grano na nim na pogrzebach, gdyż jako instrument przenośny często zastępował organy. Na jego charakterystycznym rzewnym brzmieniu bazuje dziś tango.  Słynne Oblivion z filmu Henryk IV w reżyserii Marco Bellocchio powstało w 1982 roku. Nostalgiczna melodia raz się wznosi raz opada, kontrastów jest więcej – obejmują także tempo i  dynamikę. Inny hit Piazzolli to nieśmiertelne Libertango zdaniem autora ‒ swoisty hymn wolności.  Frenetyczny puls przenika Cztery pory roku w Buenos Aires. Wiele tu muzycznych żartów: Wiosna zawiera fugę, która mknie w rytmie tanga, a w Zimie pobrzmiewa subtelna aluzja do Czterech pór roku A. Vivaldiego
Argentyńczycy mieli Astora Piazzollę, my mamy Marcina Wyrostka – wirtuoza akordeonu, który potrafi czerpać z różnych muzycznych stylów z maestrią rzadko dzisiaj spotykaną. Jest w jego muzyce (zarówno utworach własnych jak i interpretacjach cudzych kompozycji) frenetyczna energia i emocjonalna żarliwość. Wirtuozeria staje się środkiem muzycznego wyrazu – nigdy zaś celem. Podczas koncertu zabrzmią kompozycje z dwóch albumów artysty: For Alice (Palinka) oraz Polacc (Mazurcyjek, Moldav). W obu Wyrostek korzysta z bogactwa folkloru słowiańskiego. Żywioł ludowości przenika również Bulgarian Suite Viacheslava Siemionowa (ur. 1946) – wybitnego rosyjskiego akordeonisty-wirtuoza i kompozytora. 

dr Aneta Derkowska

* koncert nagłaśniany


Wydarzenie zostanie zrealizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi.

Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TOS W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19 oraz wypełnienie oświadczenia, które należy przekazać obsłudze wraz z biletem w dniu koncertu.